1. דף הבית
  2. /
  3. פרויקטים
  4. /
  5. תכנון מעבדות

תכנון מעבדות

לרותם טכנולוגיות ניסיון רב בתחום תכנון מעבדות.
תכנון מעבדות על ידי חברת רותם טכנולוגיות מתבצע לאורך שנים רבות עבור מוסדות וארגונים שונים בתחום הפרמצבטיקה ובתחומים הנלווים, באוניברסיטאות, בבתי – חולים, ובחברות הזנק.

מספר המוצרים בסל : 0
רותם טכנולוגיות מומחית בתכנון מעבדות ביולוגיות, כימיות, וביוכימיות כגון:
תכנון מעבדות בחברות המפתחות או בודקות מוצרים ביולוגיים, תכנון מעבדות בחברות מהתעשייה הכימית והביו-כימית, תכנון מעבדות בתחום האגרו-ביו-טק, תכנון מעבדות בחברות המייצרות מוצרים רפואיים, תכנון מעבדות בתעשיית המזון, תכנון מעבדות בחברות ביוטכנולוגיה, תכנון מעבדות במפעלי ייצור של התעשייה המסורתית ותכנון מעבדות בדיקת התאמה לתקן של מוצרים.

תכנון המעבדות בחברת רותם טכנולוגיות הנדסה בע"מ מותאם לתרשימי הזרימה ולקריטריונים הנובעים מהחוקים והתקנות, התקנים, הנהלים
ושיטות הבדיקה המקובלים במשרדים הרלוונטיים.
בתכנון המעבדות אנו שמים דגש רב על נושא הבטיחות.
תכנון המעבדות מתבסס בהתאם לייעוד של כל מעבדה, תוך הקפדה על הבנת תהליך העבודה.

בתכנון המעבדות אנו שמים דגש על הבנת תרשימי הזרימה המוביל לתכנון מדויק ובטיחותי, וזאת בשל ההבדלים המהותיים הקיימים בין מעבדה למעבדה. הניסיון הרב שצברנו בתחום תכנון המעבדות עוזר לנו להתמודד עם רמות סיכון שונות ובחירת אמצעי ההגנה המתאימים והנדרשים בכל מעבדה ומעבדה.
בתחום תכנון מעבדות לעתים יימצא קומפלקס מעבדות בהן במעבדה הראשונה מטפלים בחומרים ביולוגיים העלולים לסכן את העובד, במעבדה שנייה החומרים אינם מסכנים את העובד אך העובד עלול לזהם את החומר הביולוגי אתו הוא עובד, ובמעבדה השלישית העובד עלול לזהם את החומר
הביולוגי והחומר הביולוגי עלול לפגוע בעובד.

לפיכך, רמת הסיכון ואופי העבודה, הינם פרמטר מרכזי בתכנון מעבדות.
בתכנון מעבדות כימיות יש להתייחס לחומרים הכימיים המצויים בכל רגע נתון במעבדה.
העבודה בדרך כלל מתבצעת במנדפים כימיים בשילוב מערכות יניקה נוספות היונקות את האוויר המזוהם ונמצאות בדרך כלל מעל המכשור.

לעתים האוויר המזוהם נפלט ישירות דרך המכשיר לצינור יניקה.
בתכנון מעבדות אנו ערים לעובדה שלכל חומר כימי יש את התכונות שלו, ולפיכך לא כל מנדף מתאים לעבודה עם כל חומר כימי. מנדף לאבקות מתוכנן ונבנה  צורה מותאמת לסוג האבקה.

לעיתים מנדף כימי אינו יכול לספק את ההגנה הנדרשת ובמקרה כזה יש צורך לעבוד בתא כפפות המקטין את הסיכון לחשיפת העובד לחומר הכימי. מנדף לחומרים הכבדים מהאוויר, בדרך כלל, מתוכנן ונבנה בצורה שונה ממנדפים שעובדים בהם עם כימיקלים הקלים מהאוויר.

בתכנון המעבדות על ידי רותם טכנולוגיות הנדסה בע"מ הושם דגש על מבנה המעבדה והחומרים מהם היא נבנית.
המבנה והחומרים מהם המעבדה נבנית שונה ממעבדה למעבדה, כאשר ההבדלים בין המעבדות נובעים מרמת הסיכון אליה נחשף העובד ומאופי העבודה.
הקו המנחה בתכנון מעבדות כימיות מושתת על בחירת משטחי עבודה וחומרי גמר אחרים המוגנים מפני הכימיקלים איתם עובדים במעבדה.

חשוב להתאים את סוג חומר הגמר לסוג הסיכון וכמובן לאופי העבודה, והכל בהתאם לתקנים הרלוונטיים.
בתכנון מעבדות ביולוגיות יש לשלב, ככל האפשר, חומרי גמר חלקים העמידים בפני חומרי החיטוי והניקיון.
כמו כן, בהקמת מעבדות ביולוגית מומלץ להימנע משילוב צנרת גלויה. בעוד שבמעבדה כימית רוב הצנרת בד"כ חיצונית.
תכנון מעבדות ביולוגיות מחייב התייחסות לתכנון העבודה בתאים ביולוגיים.

לעיתים נדרש לתכנן ולייצר תאים מיוחדים שאינם קיימים כמוצרי מדף, לדוגמא –נדרשנו לתכנן ולבצע תא ביולוגי המתאים לקליטה של רובוט הזרקות של חומרים ביולוגיים מסוכנים (24,000 הזרקות ביום).
האתגר שלנו היה לשלב רובוט במשקל של כ-250 ק"ג ובמידות גדולות במיוחד, תוך שמירה על עבודה המונעת זיהום צולב (שמירה על העובד ועל החומר הביולוגי), בהתאם לכל התקנים הרלוונטיים.

בתכנון מעבדות נלקח בחשבון תקציב הפרויקט תוך התאמתו לתקנים הרלוונטיים.
בגמר תכנון המעבדות הרעיוני, נדרשת שקיפות מול הרגולטורים הכוללת הצגת התוכניות במשרדים השונים וקבלת אישור הרגולטור הספציפי לתכנון הרעיוני. כמו כן, יש לבצע את כל בדיקות המעבדות המוסמכות הנדרשות לאורך הבניה, או השיפוץ, ולהגיש את כל התכניות והמסמכים לרשויות השונות עד לקבלת היתר בניה ורישיון עסקים.

אסדרה בתחום תכנון מעבדות:

בשנים האחרונות חלה עלייה בדרישות ובפיקוח על מעבדות ומתקני ייצור על ידי הגורמים הבאים :
כיבוי אש, משרד הבריאות למחלקותיו, המשרד לאיכות הסביבה, המועצה המקומית, ועדת התכנון, ספק המים, משרד העבודה ולעיתים גם משרד החקלאות. בכוחם של גורמים רגולטוריים אלה לעצור פעילות של חברה שאינה עומדת בתקנים ובנהלים, לרבות פתיחת תיקים פליליים נגד המנהלים.
לכן, נדרש תכנון מקדים, לרבות אישור ראשוני של התוכניות במשרדים הרלוונטיים.

ניהול הפרויקט והקמתו תוך התאמה מדויקת לדרישות, לרבות ביצוע כל הבדיקות הנדרשות הכוללות בדיקה ע"י מעבדה מוסמכת כדוגמת מכון התקנים. רותם טכנולוגיות הנדסה מלווה את הלקוח מול כל הגורמים ודואגת לקבל את כל האישורים הנדרשים עד לקבלת רישיון עסק.
טואול - בניית אתרים